Těsnostní zkuška zařízení se provádí jednou za pět let dle ČSN 753415, Vodního zákona 254/2001 Sb. A Vyhl. 175/2011.
Těsnostní zkouška u nádrží se provádí natlakováním (vzduch, dusík) včetně potrubí a dalších zařízení ČS. Běžně používaný tlak je cca 50 kPa, pokud výrobce zařízení nestanovuje jinak. Po natlakování se musí čekat minimálně jednu hodinu a potom teprve měřit případné netěsnosti ( pokles tlaku). Pokud zkoušený celek nevykazuje netěsnost je sepsán protokol.
Z praxe ale dále ještě provádíme zkoušku podtlakovou komůrkou hlavně v okolí kalníku pokud je přítomen nebo podezřelého místa, které by mohlo vykazovat netěsnost. Kalník a jeho okolí bývá častým zdrojem netěsností.
Dále tlakujeme zvlášť potrubí sloužící k odvzdušnění nádrže. Toto potrubí bývá také častým zdrojem problémů s nětěsnostmi, protože svářeči mu nevěnovali dostatečnou pozornost v porovnání s provozním potrubím (stáčení, sání). Je to pochopitelné,protože toto potrubí bývá provedeno většinou jako jednoplášťové, to samé platí i pro rekuperační potrubí včetně napojení výstupu ve stáčecí šachtě a v jímkách pod stojany. Stává se, že odvzdušňovací potrubí je netěsné a právě jím vniká do nádrží voda z okolí.